13 Nis 2016

Afrikada Su Kuyusu

Su, canlı hayatının devamı için ikamesi olmayan doğal bir kaynaktır. Bu yönüyle su, dünyadaki diğer doğal kaynaklardan ayrılmakta ve ayrı bir önem arz etmektedir. Dünya genelinde hızlı nüfus artışının yanı sıra, küresel ısınma, endüstrileşme, yer altı ve yer üstü kaynaklarının aşırı şekilde sömürülmesi gibi sebeplere bağlı olarak dünya genelinde bazı bölgelerde tatlı suya erişimde ciddi sıkıntılar meydana gelmektedir. Ülkeler yerel ve bölgesel ölçekte, uluslararası kuruluşlar ise küresel ölçekte yakın gelecekte yaşanması muhtemel susuzluk sorununu çözmek için önlemler almaya çalışmaktadırlar.

Afrika da yaklaşık bir milyar insan sağlıklı ve temiz suya ulaşım imkânlarından mahrumdur. Bu durum küresel ölçekte her sekiz kişiden birinin suya erişememesi anlamına gelmektedir. Aslında Afrika kıtası doğal güzellikleri, zengin yeraltı kaynaklarını, büyük gölleri, geniş nehirleri ile su kaynakları açısından zengin bir kıtadır. Fakat kıtada ardı arkası kesilmeyen siyasi, ekonomik, çevresel ve bölgesel problemler sebebiyle kaynaklara özelliklede su kaynaklarına ulaşım imkânları geliştirilememektedir.

Afrika’daki insanları %66’sı kurak ve yarı kurak yerlerde susuzluk problemi yaşamaktadır. Küresel ısınmanın en fazla hissedildiği Afrika kıtasında bu oran giderek artış göstermektedir. Örneğin Afrika boynuzu ve Namibya Çölüne neredeyse hiç yağış düşmüyor. Öte yandan, Somali, Cibuti, Kenya, Uganda ve Etiyopya gibi ülkeler, uzun bir aradan sonra tarihlerindeki en ciddi kuraklık dönemlerini yaşamaktadırlar. Aylardır toprağa tek damla yağmurun düşmediği Afrika’nın bu talihsiz coğrafyasında şiddetli kuraklık 10 milyonu aşkın insanın hayatını tehdit etmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletlerin Verilerine göre ;

– Dünya nüfusunun %85’i gezegenin yarısının en kuru olduğu yerde yaşıyor.

– Dünyada her saat başı 200 çocuk kirli su nedeniyle hayatını kaybediyor.

– Her yıl 3,41 milyon kişi temiz su, sanitasyon ve hijyene bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor.2

– 783 milyon kişi temiz suya, 2,5 milyar kişi de yeterli sanitasyona ulaşamıyor.

– Yılda 6 ila 8 milyon kişi suya bağlı hastalıklar veya afetler sonucu hayatını kaybediyor.

– Dünya nüfusunun yarısından fazlası kentlerde yaşıyor, bu oran her geçen gün artmaya devam ediyor.

– Nüfusun artmasıyla 2030 yılında gıda talebinin %50 oranında, enerji ihtiyacının ise %60 oranında artması bekleniyor. Bütün bu tahminlerin tarım faaliyetlerinin hızlanmasına ve su için yaşanan gerilimin artmasına sebep olacağı öngörülüyor.

– Afrika’da insanların %66’sı kurak veya yarı kurak yerlerde susuzluk problemi yaşıyor. (NEPAD, 2006)

 

Su Kuyusu Nasıl Açtırabilirsiniz ? 

Su kuyusu açtırmak isteyen Yurt içi ve Yurt dışı  hayırseverler, Beyaz Köprü Derneği Yetkilisi ile irtibata geçtiklerinde, kendisine detaylı bilgiler verilmektedir. En ihtiyaçlı bölgeler, maliyetleri ile birlikte hayırseverlerimize sunulur ve bağışçının talebi doğrultusunda yer tespiti yapılır. Bağışçının su kuyusuna vermek istediği isim veya isimler alınır ve bölgedeki ekipler harekete geçirilir. Kuyusunun kazılması her aşamasında görüntülenir. Tamamlandığı anda hayrat sahibinin isminin yazılı olduğu tabela kuyunun başına asılır. Bitmiş hali ile görüntülenen su kuyusu, bağışçıya teşekkür mesajı  ile birlikte whatsapp üzerinden resim olarak  gönderilir.

Su Kuyusu açma çeşitleri ve Süre zarfı  ? 

Suyun derinliğine ve kuyunun cinsine göre fiyatlar değişiyor.

ÇAD : Su 25-30 Metrede Çıkıyor. Açılma süresi 30-60 Gün. Pompa ve koruma duvarı dahil

BURKİNA FASO : 30-45 Metreden su çıkan ve büyük sondaj makinası ile açılan kuyular, Pompa ve koruma duvarı dahil.  Açılma süresi 45-90 Gün.

NİJER :

İki çesit kuyu açabiliyoruz.

1- 25-35 Metreden su çıkan kuyular ve Pompa ve koruma duvarı dahil Açılma süresi 45-90 Gün.

2- 45-100 Metreden su çıkan ve büyük sondaj makinası ile açılan kuyular. Pompa ve koruma duvarı dahil.  .Açılma süresi 45-90 Gün.

 

Biz, Beyaz Köprü  Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak sizi bu dualara ortak etmek istiyoruz. Bir su kuyusundan içilen su kadar aziz olmak için Afrika’da bu susuz bölgelere sizin adınıza su kuyuları açıyoruz.

Afrika’nın birçok bölgesinde insanlar su ihtiyaçlarını yağmur birikintilerinin oluşturduğu göletlerden temin edebiliyorlar.  Çeşme yok, su arıtma tesisleri yok, havuzları yok, su kuyuları yok…

Hayvanların da faydalandığı su birikintilerini insanlar günlük su ihtiyaçlarını temin etmek maksadıyla kullanıyor.  Aşırı kirli ve hijyenik olmayan bu sularda aynı zamanda çocuklar da yüzüyor.

İnsanlar ve hayvanlar   aynı suyu kullanması bu insanlık dramının apaçık örneğidir.

Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: “Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: ‘Bu köpek de benim gibi susamış.’ deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti.” (Buhari, Müslim)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir